Spor | Konular | Kitaplar

“Gol Atmak İçin Ye (Eat For Goals)”

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), obeziteye savaş açtı. Dünya Kalp Federasyonu ile sağlıklı nesiller yetiştirmek için kolları sıvayan UEFA, sağlıklı yemek tariflerinin yer aldığı bir yemek kitabı çıkardı. Aralarında Bayern Münihli Klose, Lıverpoollu Gerrard ve Real Madridli Nistelrooy’un da yer aldığı, 13 futbolcunun tarifine yer verilen “Gol Atmak İçin Ye” adlı kitap “uefa.com” üzerinden de satışa sunuldu.

FUTBOLCULARDAN YEMEK TARİFLERİ
UEFA’nın sitesinde yer alan habere göre, Avrupa futbolunun yönetim organı ve Dünya Kalp Federasyonu, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle çocuklara yönelik bir yemek kitabı hazırladı. “Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı yemeklerle mümkündür” sloganıyla yola çıkılan ve sağlıklı nesiller yetiştirmeyi amaçlayan sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırlanan yemek kitabında, aralarında Bayern Münihli Miroslav Klose, Liverpoollu Steven Gerrard ve Real Madridli Ruud van Nistelrooy’un da bulunduğu 13 futbolcu, “sağlıklı” yemeklerin tariflerini verdi.

Çocuklara, “şampiyonların yediği yemekleri pişirip, yiyin” şeklinde çağrıda bulunulan, “Gol Atmak İçin Ye” isimli kitapta, yemekler, çocukların anlayabileceği şekilde resimlenerek tarif edildi.

OBEZİTEYE SAVAŞ
Çocukların, giderek sağlıksız yaşam tarzlarını benimsediği, buna bağlı olarak da kalp ve diyabet gibi kronik hastalıkların ortaya çıktığı belirtilen haberde, obezite, sigara ve hareketsizlik gibi sorunların, artık erken yaşlarda görülmeye başlandığına dikkat çekildi. Özellikle 5-11 yaşları arasındaki çocuklara, daha hareketli bir yaşam sürmeleri konusunda telkinde bulunan yemek kitabı, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde basıldı.

Avrupa ülkelerinde, ay sonunda satılmaya başlanacak olan “Gol Atmak İçin Ye”, uefa.com üzerinden de 12 avroya satışa sunuldu. UEFA Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü William Gaillard, “Futbol dünyası, her yaştan insanı futbol oynamaya özendirdi, şimdi de sağlıklı yemek yemeye yönlendirecek” dedi.

AVRUPALI ÇOCUKLARI YÜZDE 20’Sİ ŞİŞMAN
Dünya Kalp Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Pekka Puska da “Avrupalı çocukların yüzde 20’si aşırı kilolu. Bu yemek kitabı, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşama özendirme konusunda önemli bir girişim. Ebeveynler ve çocuklar, yemek yaparken eğlenecekler” diye konuştu.


Konular