Spor | Konular | Kitaplar

Olimpiyatları kaybettiren 3 neden

Sunumda Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, “Dopinge sıfır toleransla yaklaşıyoruz”, Prof. Erdener de “Artık böyle haberler duymayacaksınız” dedi ancak IOC heyeti için bu garantiler yeterli olmadı.

İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı düzenleme şansını finalde kaybetmesinin ardından yapılan değerlendirmelerde işin Tokyo'ya gitmesine neden olarak siyasi verilerle birlikte dopingin Türk sporunu sarıp sarmalamasının da büyük etki yaptığı gösterildi.

Sunum sırasında gelen Türk sporundaki doping meselesine vermeye çalıştığımız yanıtların hiçbirinin de etkili olamadığı ortaya çıktı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Dopinge sıfır toleransla yaklaşıyoruz.

Bu konuda çok sıkı önlemler aldık" derken Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Uğur Erdener, "Çok etkin kontroller yapıyoruz. Bundan sonra daha önce duyduğunuz gibi haberlerle karşılaşmayacaksınız.

Eğitime de çok önem veriyoruz" dedi ama hiçbir çaba nükleer sızıntıyla dünyayı tehdit eden Tokyo'nun yanında, Olimpiyat şampiyonu atletiyle birlikte iki kez Avrupa Şampiyonu olmuş kadın atletleri dopingli çıkan Türkiye'ye toleranslı bakılmasına yeterli olmadı.

Bu durum seçimden sonra yapılan uluslararası değerlendirmelerin hemen tamamında da Türkiye'nin kaybetme gerekçelerinin başında yer aldı.

Türkler dopingi açıklayamadı

2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliği için yapılan yarış dünya basınında geniş yankı uyandırırken, İstanbul'un Tokyo'ya geçilmesinde en önemli faktörlerden biri olarak ‘doping' konusu gösterildi

Vatan'ın haberine göre, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahipliği için önceki gün Arjantin'in Buenos Aires kentinde Tokyo, İstanbul ve Madrid arasında yapılan yarış dünyada geniş yankı uyandırdı...

İstanbul'un ilk turda Madrid'i geçmesine karşın finalde Tokyo'ya kaybetmesinde en önemli sebeplerden biri olarak da son dönemde Türk sporcularda ortaya çıkan doping skandalları gösterildi.

Alman Spiegel, "Japonya'yı İstanbul'a göre bir adım öne geçiren en önemli hususlardan biri doping konusu oldu. Japonya'nın Olimpiyatlar'da hiçbir doping vakası bulunmuyor. Hükümetleri, Anti-Doping Ajansı'na daha büyük destekler sunmayı vaadetti. IOC Başkanı Jacques Rogge, bu konuya sıklıkla vurgu yaptı.

Dopinge karşı mücadele her zaman önem arz ediyor" derken, İspanyol El Pais de haberinde "İstanbul dopinge karşı ‘sıfır tolerans' sözü verdi. Ama geçtiğimiz üç ayki testlerde 32 doping vakası ortaya çıktı. Türk kenti bunu açıklayamadı" ifadelerine yer verdi.

Vatan

Konular