Spor | Konular | Kitaplar

40 yıl içinde tüm ABD’liler obez olabilir

Son 30 yılın eğilimlerinin sürmesi halinde 40 yıl içinde tüm ABD’lilerin obez olabileceği belirtildi.

NEW YORK - Hükümetin fon sağladığı araştırmayı yürüten Sağlık Hizmetleri ve Kalitesi Araştırma Merkezinde görevli doktor Lan Liang, bu bulgunun genetik ve psikolojik açıdan mümkün görünmese de edinilen verilerin, son 30 yılın eğilimlerinin ısrarla sürdürülmesi halinde sonucun bu olacağını gösterdiğini söyledi.
Haberin devamı

ABD halkının üçte ikisinin şimdiden obez olduğunu, bazı gruplarda obezite oranlarının çok yüksek çıktığını belirten Liang ve çalışma arkadaşları, Afrika kökenli ABD’li kadınların yüzde 78’inin şu anda aşırı kilolu olduğunu belirtti.

Sonuçları Obesity dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, hükümetin 1970’lerle 2004 yılı arasında topladığı verilerden faydalanıldığı kaydedildi.

Araştırma, son 30 yılın eğilimlerinin sürmesi halinde 2030 yılına kadar ABD’li yetişkinlerin yüzde 86’sının, 2048 yılına kadar da tüm ABD’li yetişkinlerin en azından hafif biçimde aşırı kilolu olacağını gösterdi.

Kilo probleminin, en yaygın olarak Afrika ve Meksika kökenli ABD’lilarda görüldüğü, 2034 yılına kadar tüm siyahi kadınların, Meksika kökenli kadınların da yüzde 90’undan fazlasının aşırı kilolu olabileceği belirtildi.


Konular