Spor | Konular | Kitaplar

Kış Olimpiyatlarının Tarihçesi

Kış Olimpiyat oyunları ilk olarak 1924 yılında Fransa Chamonix'da gerçekleştirildi. Ancak kış sporları 1908'de buz pateni ile ilk kez Londra'daki Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı. Bu yarışmada 10 kez Olimpiyat şampiyonu olan İsveçli Ulrich Salchow ve İngiliz Madge Syers teklerde birinci oldu.

1916 yılında Berlin'de yapılması planlanan Olimpiyatlara Kuzey Disiplini sporlarının yer alacağı bir "Kayak Olimpiyatları" yarışması eklenmesi düşünüldü. Ancak I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile bu oyunlar iptal edildi.

1920 yılında Antwerp Olimpiyatları'nda, buz pateninin yanına buz hokeyi de eklendi. Buz Hokeyi'nde birinci Kanada, ikinci Amerika Birleşik Devletleri, üçüncü Çekoslovakya oldu.

Modern Olimpiyat Oyunları’nın Kurucusu Pierre de Coubertin'in ve İskandinav ülkelerinin itirazlarına karşın, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 1924'te, Fransa Chamonix'de bir hafta sürecek bir "Uluslararası Kış Sporları Haftası" düzenledi. İskandinav ülkeleri bu yeni oyunlara karşı çıktı çünkü 1901 yılından o tarihlere kadar 4-5 yılda bir kendi Kuzey Disiplini şampiyonalarını zaten düzenliyordu.

11 gün süren, kuzey disiplini, iniş, buz pateni, buz hokeyi ve kızak dallarında yapılan yarışmalar, daha sonra "Kış Olimpiyatları" olarak kabul edildi. 1936 yılında Almanya ve 4 sene sonra, 1940 yılında Japonya'da yapılması planlandı. Ancak 1938 yılında Japonya ile Çin arasında başlayan savaş nedeniyle bu hak Japonya'dan alındı ve İsviçre'ye verildi. Kısa süre sonra İsviçre Olimpiyat Komitesi ile doğan anlaşmazlıklardan dolayı oyunlar İsviçre'den de alındı. Bunun üzerine son olarak oyunları düzenleme hakkı tekrar Almanya'ya verildi. Ancak Kasım 1939 tarihinde Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesi üzerine bu ihtimal de ortadan kalktı. Tüm bunların üzerine, 2. Dünya Savaşı'nın başlaması 1940 ve 1944 yıllarında yapılması gereken oyunların iptaline neden oldu.

1948 yılında İsviçre'de yapılan oyunlar ile tekrar Kış Olimpiyat Oyunları başladı. 1992'de ilk oyunların yapıldığı Fransa'da yapılan 16. oyunlara kadar kış olimpiyatları yaz olimpiyatları ile aynı sene içinde yapıldı. 17. Kış Olimpiyatları ise Norveç, Lillehammer'de bu oyunlardan iki sene sonra, 1994 yılında düzenlendi. Bu tarihten sonra dört yılda bir düzenlenmeye devam etti.


1 yorum

Bulamıyorum

Ya ödewlerim için lazlm ama kış olimpiyatları yapılırken nelere dikkat etmeliyiz bulamıyorumm (16 Mayıs 2011 ) :((

16.05.2011 - Ziyaretci