Spor | Konular | Kitaplar

Los Angeles’ta fast food yasağı

ABD’nin Los Angeles belediye meclisi, obezite ve diyabet rahatsızlıklarının aşırı boyutlarda görüldüğü düşük gelir seviyeli mahallelere yeni fast food zincirleri açılmasını yasakladı.

LONDRA - Bir yıllık uygulamanın amacı, restoran işletmecilerini bu kesimlerde yaşayanlara daha sağlıklı seçeneklere sunmaya yöneltmek. Daha çok Latin ve Afro- Amerika kökenlilerin yaşadığı Los Angeles’in güneyindeki restoranların yarısı, bir fast food zincirinin parçası.
Haberin devamı

Fast food lokantaların temsilcileri ise kararı eleştirmekte gecikmediler. Onlara göre menülerinde zaten sağlıklı seçenekler bulunuyor.

CKE Restoranlarının yöneticisi Andrew Pudzer, AP’ye yaptığı açıklamada, “Nerede yediğiniz değil, ne yediğiniz önemli olan. Belediyeyle bu konuda işbirliği yapmak istiyoruz, ancak onlar ilgilenmiyorlar” diye konuştu.

Los Angeles Halk Sağlığı Dairesi’nin yakınlarda yayımladığı bir rapora göre Los Angeles’ın güneyindeki restoranların yüzde 73’ü fast food yiyecek satıyor, bu oran kentin batısında yüzde 42’yi geçmiyor.

Yine Los Angeles’ın güneyindeki yetişkinlerin yüzde 30’u obez, kent merkezinde bu oran yüzde 19.


Konular