Spor | Konular | Kitaplar

’45 yaş üzeri, akşam yemeğini unutmalı’

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Gök, 45 yaş üzeri ve kalp krizi riski taşıyanların akşam 18.00’den sonra kesinlikle yemek yememesi gerektiğini söyledi.

KONYA - Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Gök, beslenme şeklinin kalp krizi geçirme riskinin azalmasında ve artmasında önemli rol oynadığını, özellikle yaz aylarında ağır yağlı yiyeceklerin bu riski daha da artırdığını belirtti.
Haberin devamı

Sıcakta ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Hasan Gök, “ağır yiyeceği sindirmekte zorlanan mide daha fazla kana ihtiyaç duyduğu için kalp de daha fazla kan pompalamaya başlıyor. Sıcakla birlikte bir yandan da kanda pıhtılaşma artacağı için, kalp bu tempoya dayanamaz ve ölümle sonuçlanabilen kalp krizleri görülür” dedi.

Oysa yaz aylarının kilo vermek için ideal bir mevsim olduğunu, bu mevsimde haşlama sebze yemeklerinin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Gök, oysa örneğin Konya’da, düğün mevsimi olan yaz aylarında, etli ekmek ve lezzetli olması için kuyruk yağı karıştırılmış etli düğün pilavından bol miktarda tüketildiğini, bu yemeklerin özellikle sıcak yaz günlerinde kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Prof. Dr. Gök, yaz aylarında ağır yememeye, özellikle 40 yaşının üzerinde olanlar, balon tedavisi görmüş, by-pass olmuş kişiler, kalp-damar ve şeker hastalarının daha fazla özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

LOKANTA SAHİPLERİ KIZACAK AMA
Ağır yiyeceklerden sonra yapılan sporun da kalp krizini tetikleyebileceğini, sporun aç karna ya da hafif yiyeceklerden sonra yapılması gerektiğini anlatan Gök, şunları kaydetti:
“Ülkemizde obezlerin oranı, erkeklerde yüzde 30-35, kadınlarda ise yüzde 40 civarına yükselmiştir. Lokanta sahipleri belki bana kızacaklar ama, 45 yaş üzeri ve kalp krizi riski taşıyanlar akşam 18.00’den sonra kesinlikle yemek yememelidir. Kırmızı et gibi yiyecekler yenecekse, belli miktarlarda öğle yemeğinde almak gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında yemekle birlikte taze yoğurt ve bol su tüketmek, tuzdan kaçınmak riski azaltacaktır. Mutlaka akşam yemek yenmesi gerekiyorsa sadece çorba, yoğurt ve meyve yiyebilirler. Sıcak yaz akşamlarında bol bol karpuz tüketilmesini herkese önerebilirim.”