Spor | Konular | Kitaplar

Zayıflama hapı, katili oldu!

2 ay önce karın ağrısı, ishal ve kusma şikayetleri sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 23 yaşındaki Dinçer'in kullandığı “Pepper Time”, Sağlık Bakanlığı tarafından toplatıldı.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde yaşayan, evli ve bir çocuk annesi Nilay Dinçer'in rahatsızlanarak özel bir hastanede tedavi altına alınması ve bir süre sonra da hayatını kaybetmesi üzerine inceleme başlatan Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, hastanın teşhis, tedavi ve ölümü sürecini mercek altına aldı.

Soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı da genç kadının hastaneye başvurduğu andan itibaren kullandığı ilaçlar, yapılan tetkikler ve düzenlenen raporları İl Sağlık Müdürlüğü'nden talep etti. Genç kadının yapılan tahlillerinde bağırsaklarının tahrip olduğu bilgisine ulaşan yetkililer, Dinçer'in bir süre önce zayıflama hapı kullandığı bilgisine ulaşarak söz konusu ilaçla ilgili çalışma başlattı.

Yapılan incelemede, Dinçer'in kullandığı “Pepper Time” (kırmızı biber hapı) isimli zayıflama ilacının “sibutramin” etken maddesi içerdiği belirlendi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde tüm eczanelerde satışı yapılan ilacı toplattı.

“GEREKLİ RAPORU SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERDİK”
Hastanın kullandığı zayıflama ilacıyla ilgili bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Öztürk, “Şu an için Dinçer'in ölüm sebebinin bu ya da başka bir ilaçtan olduğunu söylemememiz kesinlikle mümkün değil” dedi.

“SİBUTRAMİN” ETKEN MADDESİ İÇEREN 9 İLAÇ DAHA PİYASADA
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, şu anda piyasada bulunan zayıflama ilaçlarından sadece birinin ruhsatlı olduğunu, bunun dışında ilaca benzeyen 3 ayrı markanın da ara ürün olarak satıldığını bildirdi.

Daha önce izin verilmiş bazı zayıflama ilaçlarının “sibutramin” etken maddesi içerdiği için bir süre önce ruhsatlarının askıya alındığını belirten yetkililer, söz konusu ilaçların bu nedenle piyasada bulunmadığı bilgisini verdi.

Yetkililer, yapılan incelemelerde piyasada Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın onayı ile satılan 9 çeşit ürünün de incelemeye alındığını bildirerek, söz konusu zayıflama ilaçlarında da “sibutramin” etken maddesine rastlanıldığının altını çizdi. Bu ilaçlardan ikisinin halk arasında “biber hapı” olarak bilinen zayıflama kapsüllerinden olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu hapların zararları konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı da uyardı.

Sağlık Bakanlığı'nın toplattığı ve dağıtımını yasakladığı bu ilaç, halen bazı internet sitelerinde, fiyatı 49 liradan satılıyor. Ayrıca, çoğunluğu Çin malı olduğu bildirilen zayıflama hapları da halen bir çok eczaneni raflarında bulunuyor.


Konular